fallback

Ще нападне ли Путин Украйна?

Кремъл посочва, че премества войски, както намери за добре, за да защити собствената си сигурност

08:37 | 09.04.21 г. 4
Автор - снимка
Редактор

През последните дни Русия предизвика нова световна аларма заради Украйна заради струпването на въоръжени сили близо до украинската граница. Това породи опасения от евентуална руска офанзива, която може да излезе извън районите на Източна Украйна, контролирана в момента от Кремъл, и да доведе до драматична ескалация на тлеещия седемгодишен конфликт между двете страни, пише Питър Дикинсън в блога на Атлантическата общност.

Западните партньори на Украйна отговориха на заплахата, като изразиха подкрепата си за украинския суверенитет и призоваха Русия да прекрати агресивните си действия.

Напрежението нарастваше е в края на миналата седмица, а президентът на САЩ Джо Байдън направи своя дългоочакван първи призив до украинския президент Владимир Зеленски и „потвърди непоклатимата подкрепа на САЩ за суверенитета и териториалната цялост на Украйна в лицето на продължаващата агресия на Русия в Донбас и Крим“.

Тъй като се появиха подробности за руските войски, американското европейско командване повиши статуса си на готовност до най-високо ниво. Някои военни наблюдатели смятат, че Кремъл може да бъде ангажиран със стратегическа поза, за да сплаши Зеленски и да изпита решителността на новата администрация на Байдън. Редица фактори обаче сочат към възможността за настъпваща руска офанзива, посочва се в публикацията.

У дома Путин е изправен пред парламентарни избори през септември, като подкрепата за него се срива, а партията му "Единна Русия" е пред разпад. Военна операция в близката Украйна може да действа като удобно разсейване и да послужи за съживяване на личната популярност на Путин.

В тревожна индикация за намеренията на Москва контролираните от Кремъл руски медии наскоро засилиха пропагандните си атаки срещу Украйна и започнаха да обвиняват украинските власти в заговор за собствена офанзива.

Надеждите за постигане на благоприятно мирно споразумение със Зеленски също до голяма степен се изпаряват. Когато той беше избран за шести президент на Украйна през пролетта на 2019 г., в Москва имаше известен първоначален оптимизъм, че той ще се окаже по-готов да отстъпи по ключови въпроси, за да си осигури мир. Вместо това той се противопостави на руските опити да се дистанцират от конфликта. През последните месеци Зеленски вбеси Москва, като се насочи към съюзниците на Кремъл в Украйна, включително личния приятел и близък съюзник на Путин Виктор Медведчук.

Нарастващото руско разочарование от президента на Украйна доведе до ескалация на насилието в Донбас от началото на 2021 г. На 26 март четирима украински войници бяха убити от руски обстрел, като броят на жертвите от началото на годината е поне 19 души.

Мащабно нахлуване от конвенционални сили би представлявало голяма ескалация в седемгодишната агресивна кампания на Русия срещу Украйна. Откакто за първи път избухнаха боеве в Източна Украйна през 2014 г., Кремъл се стреми да запази завесата на правдоподобното отрицание чрез разполагане на ограничен брой конвенционални войски заедно с хибридни сили, съставени от наемници, доброволци и местни сътрудници.

Ако частите на руската армия, които се събират близо до Украйна, бъдат разположени, това ще отбележи изцяло нов етап в конфликта, който ще има сериозни последици за международната сигурност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:36 | 14.09.22 г.
fallback